Skip to main content

Формуляри за събиране на доказателства (преработен текст)

Онлайн формуляри във връзка с Регламент № 2020/1783

Регламент (ЕС) 2020/1783 относно сътрудничеството между съдилища на държавите членки при събирането на доказателства по граждански или търговски дела (събиране на доказателства) (преработен текст) има за цел да подобри, опрости и ускори сътрудничеството между съдилищата при събирането на доказателства. Регламентът замени Регламент (ЕО) № 1206/2001 на Съвета, считано от 1 юли 2022 г.

Децентрализираната информационна система, като задължително средство за комуникация, което трябва да се използва за предаване и получаване на искания, формуляри и други съобщения, започна да се прилага от 1 май 2025 г. (първия ден от месеца, следващ тригодишния период след датата на влизане в сила на акта за изпълнение, посочен в член 25 (за повече подробности вж. член 35 от Регламент (ЕС) 2020/1783).

За повече информация вж.:

  • състоянието на внедряването на децентрализираната информационна система от държавите членки може да бъде разгледано тук:
     

    ms golive status.xlsx
    English
    (581.74 KB - XLSX)
    Download
  • наръчниците за потребителите на образеца на софтуерно приложение за свързване, разработен от Европейската комисия, могат да бъдат намерени тук:
     

    User_manual for SoD ToE v. 2.3.pdf
    English
    (29.09 MB - PDF)
    Download

Когато комуникацията чрез децентрализираната информационна система не е възможна поради срив в тази система или поради естеството на съответните доказателства, или поради наличието на изключителни обстоятелства, предаването се извършва с най-бързите и най-подходящите алтернативни средства, като се отчита необходимостта от осигуряване на надеждност и сигурност. Когато е налице срив в децентрализираната информационна система следва да се използват посочените по-долу формуляри на европейския портал за електронно правосъдие.

Регламентът се прилага между всички държави — членки на Европейския съюз, с изключение на Дания. В отношенията между Дания и останалите държави членки се прилага Хагската конвенция от 1970 г. за събиране на доказателства в чужбина по граждански или търговски дела.

В регламента се предвиждат три начина за събиране на доказателства между държавите членки: събиране на доказателства чрез замоления съд, директно събиране на доказателства от молещия съд и събиране на доказателства от дипломатически представителства или консулски служители.

Молещият съд е съдът или друг компетентен орган, ако е уведомен от съответната държава членка, пред който е образувано или предвидено да се образува производството. Замоленият съд е съдът на друга държава членка, компетентен да извърши действията по събиране на доказателства. Централният орган отговаря за предоставянето на информация и търсенето на решение при всякакви трудности, които могат да възникнат във връзка с искането.

В регламента са предвидени четиринадесет формуляра.

За допълнителна информация вижте също: 

  • Нотификациите на държавите членки, включително данните за контакт с компетентните органи, съответния национален законодателен орган и т.н. могат да бъдат намерени в раздел „Европейски съдебен атлас“. Тази страница включва инструмент за търсене, чрез който да се намерят компетентните органи, на които следва да се изпратят попълнените формуляри.
  • Практическото ръководство за прилагането на Регламента относно събирането на доказателства може да бъде намерено на следната страница: Публикации на ЕСМ

информация за законодателството на държавите членки относно събирането на доказателства и събирането на доказателства чрез видеоконферентна връзка