Skip to main content

Tõendite kogumise (uuesti sõnastatud) vormid

Määrusega nr 2020/1783 seotud veebivormid

Määruse (EL) 2020/1783 (mis käsitleb liikmesriikide kohtute vahelist koostööd tõendite kogumisel tsiviil- ja kaubandusasjades) (tõendite kogumine) (uuesti sõnastatud) eesmärk on parandada, lihtsustada ja kiirendada liikmesriikide kohtute vahelist koostööd tõendite kogumisel. See määrus asendab alates 1. juulist 2022 nõukogu määrust (EÜ) nr 1206/2001.

Detsentraliseeritud IT-süsteem, mis on kohustuslik vahend taotluste, vormide ja muu teabevahetuse edastamiseks ja vastuvõtmiseks, võeti kasutusele 1. mail 2025 (selle kuu esimene päev, mis järgneb kolme aasta möödumisele artiklis 25 osutatud rakendusakti jõustumise kuupäevast (üksikasjalikum teave on esitatud määruse (EL) 2020/1783 artiklis 35)).

Lisateave:

  • teabe detsentraliseeritud IT-süsteemi kasutuselevõtu kohta liikmesriikides leiab siit:
     

    ms golive status.xlsx
    English
    (581.74 KB - XLSX)
    Download
  • Euroopa Komisjoni väljatöötatud etalonteostuse tarkvara kasutusjuhendid leiab siit:
     

    User_manual for SoD ToE v. 2.3.pdf
    English
    (29.09 MB - PDF)
    Download

Kui teabevahetus detsentraliseeritud IT-süsteemi kaudu ei ole selle IT-süsteemi häire või asjaomaste tõendite laadi või erakorraliste asjaolude tõttu võimalik, toimub edastamine kõige kiiremate ja asjakohasemate alternatiivsete vahendite abil, võttes arvesse vajadust tagada usaldusväärsus ja turvalisus. Detsentraliseeritud IT-süsteemi häire korral tuleks kasutada järgmisi Euroopa e-õiguskeskkonna portaali vorme.

Kõnealust määrust kohaldatakse kõigi Euroopa Liidu liikmesriikide vahel, välja arvatud Taani. Taani ja teiste liikmesriikide vahelistele suhetele kohaldatakse 1970. aasta tsiviil- ja kaubandusasjades välisriigis tõendite kogumise konventsiooni.

Määrusega on liikmesriikide vaheliseks tõendite kogumiseks ette nähtud kolm viisi: tõendite kogumine taotluse saanud kohtu kaudu, tõendite vahetu kogumine taotleva kohtu poolt ja tõendite kogumine diplomaatiliste esindajate ning konsulaarametnike poolt.

Taotlev kohus on kohus või muu pädev asutus (kui sellest on teatanud asjaomane liikmesriik), kus menetlus on alustatud või kus seda kavandatakse. Taotluse saanud kohus on teise liikmesriigi kohus, kes on pädev koguma tõendeid. Keskasutuse ülesanne on anda teavet ja lahendada probleeme, mis võivad seoses taotlusega tekkida.

Määrusega on nähtud ette neliteist vormi.

Lisateave: