Internetinės formos, susijusios su Reglamentu (ES) 2020/1783
Reglamento (ES) 2020/1783 dėl valstybių narių teismų bendradarbiavimo renkant įrodymus civilinėse ar komercinėse bylose (įrodymų rinkimas) (nauja redakcija) tikslas – pagerinti, supaprastinti ir paspartinti teismų bendradarbiavimą renkant įrodymus. Reglamentu nuo 2022 m. liepos 1 d. pakeistas Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1206/2001.
Decentralizuota IT sistema, kaip privaloma ryšio priemonė, naudojama prašymams, formoms ir kitiems pranešimams perduoti ir priimti, pradėta taikyti tik nuo 2025 m. gegužės 1 d. (pirmoji mėnesio, einančio po trejų metų laikotarpio po 25 straipsnyje nurodyto įgyvendinimo akto įsigaliojimo dienos, diena (daugiau informacijos pateikiama Reglamento (ES) 2020/1783 35 straipsnyje)).
Daugiau informacijos:
-
decentralizuotos IT sistemos diegimo valstybėse narėse padėtis čia:
Downloadms golive status.xlsxEnglish -
Europos Komisijos sukurtos pavyzdinės realizacijos programinė įrangos naudotojo vadovai čia:
DownloadUser_manual for SoD ToE v. 2.3.pdfEnglish
Jei perdavimas per decentralizuotą IT sistemą neįmanomas dėl jos sutrikimo, atitinkamų įrodymų pobūdžio arba dėl susidariusių išimtinių aplinkybių, perdavimas atliekamas pasitelkus greičiausias ir tinkamiausias alternatyvias priemones, atsižvelgiant į būtinybę užtikrinti patikimumą ir saugumą. Sutrikus decentralizuotos IT sistemos veikimui, reikėtų naudoti šias Europos e. teisingumo portale pateiktas formas.
Reglamentas taikomas visose Europos Sąjungos valstybėse narėse, išskyrus Daniją. Danijos ir kitų valstybių narių tarpusavio santykiams taikoma 1970 m. konvencija dėl įrodymų civilinėse arba komercinėse bylose paėmimo užsienyje.
Reglamente numatyti trys įrodymų rinkimo valstybėse narėse būdai: įrodymų rinkimas per prašomąjį teismą, tiesioginis prašančiojo teismo įrodymų rinkimas ir diplomatų arba konsulinių pareigūnų atliekamas įrodymų rinkimas.
Prašantysis teismas yra teismas (arba kita kompetentinga institucija, jei apie tai praneša atitinkama valstybė narė), kuriame pradėtas teismo procesas arba kuriame numatoma jį pradėti. Prašomasis teismas yra kitos valstybės narės teismas, kompetentingas rinkti įrodymus. Centrinė įstaiga atsako už informacijos teikimą ir padeda įveikti bet kokius sunkumus, galinčius kilti dėl pateikto prašymo.
Reglamente nustatyta keturiolika formų.
- valstybių narių pateikta informacija apie kompetentingų institucijų, atitinkamų nacionalinės teisės aktų leidėjų ir t. t. kontaktinius duomenis skelbiama skiltyje „Europos teisminis atlasas“. Šiame puslapyje pateikiama paieškos priemonė, padėsianti rasti kompetentingas institucijas, kurioms reikia siųsti užpildytas formas;
- Reglamento dėl įrodymų rinkimo taikymo praktinis vadovas pateikiamas svetainėje ETT leidiniai;
- informacija apie valstybių narių teisės aktus dėl įrodymų rinkimo ir įrodymų rinkimo vaizdo konferencijos būdu.