Skip to main content

Obrazci za pridobivanje dokazov (prenovitev)

Spletni obrazci v zvezi z Uredbo št. 2020/1783

Namen Uredbe (EU) 2020/1783 o sodelovanju med sodišči držav članic pri pridobivanju dokazov v civilnih ali gospodarskih zadevah (pridobivanje dokazov) (prenovitev) je izboljšati, poenostaviti in pospešiti sodelovanje med sodišči na področju pridobivanja dokazov. Uredba je 1. julija 2022 nadomestila Uredbo Sveta (ES) št. 1206/2001.

Decentralizirani sistem IT kot obvezno komunikacijsko sredstvo za pošiljanje in prejemanje zaprosil, obrazcev in drugih sporočil se je začel uporabljati od 1. maja 2025 (prvi dan meseca, ki sledi obdobju treh let po datumu začetka veljavnosti izvedbenega akta iz člena 25 (za več podrobnosti glej člen 35 Uredbe (EU) 2020/1783)).

Za več informacij glej:

  • stanje uvedbe decentraliziranega sistema IT v državah članicah je na ogled tukaj:
     

    ms golive status.xlsx
    English
    (581.74 KB - XLSX)
    Download
  • priročniki za uporabo referenčne izvedbene programske opreme, ki jo je razvila Evropska komisija, so na voljo tukaj:
     

    User_manual for SoD ToE v. 2.3.pdf
    English
    (29.09 MB - PDF)
    Download

Kadar komunikacija prek decentraliziranega sistema IT ni mogoče zaradi motnje tega sistema IT ali narave zadevnih dokazov ali zaradi izjemnih okoliščin, se pošiljanje izvede z drugimi najhitrejšimi in najustreznejšimi sredstvi, pri čemer se upošteva potreba po zagotavljanju zanesljivosti in varnosti. V primeru motenj v decentraliziranem sistemu IT je treba uporabiti spodnje obrazce, objavljene na evropskem portalu e-pravosodje.

Uredba se uporablja v vseh državah članicah Evropske unije razen na Danskem. Med Dansko in drugimi državami članicami Evropske unije se uporablja Konvencija o pridobivanju dokazov v civilnih ali gospodarskih zadevah v tujini iz leta 1970.

Uredba določa tri načine pridobivanja dokazov med državami članicami: pridobivanje dokazov prek zaprošenega sodišča, neposredno pridobivanje dokazov s strani sodišča, ki je zaprosilo, in pridobivanje dokazov prek diplomatskih predstavnikov ali konzularnih funkcionarjev.

Sodišče, ki je zaprosilo, je sodišče ali drug pristojni organ, če ga zadevna država članica uradno obvesti, pred katerim se postopek začne ali načrtuje. Zaprošeno sodišče je sodišče druge države članice, pristojno za izvrševanje pridobivanja dokazov. Osrednji organ je odgovoren za oskrbovanje s podatki in iskanje rešitev morebitnih težav, ki lahko nastopijo v zvezi z zaprosilom.

Uredba določa štirinajst obrazcev.

Za dodatne informacije glejte tudi: