Internetski obrasci iz Uredbe 2020/1783
Cilj je Uredbe (EU) 2020/1783 o suradnji između sudova država članica u izvođenju dokaza u građanskim ili trgovačkim stvarima (izvođenje dokaza) (preinaka) poboljšati, pojednostavniti i ubrzati suradnju između sudova u izvođenju dokaza. Uredba od 1. srpnja 2022. zamjenjuje Uredbu Vijeća (EZ) br. 1206/2001.
Decentralizirani IT sustav kao obvezno sredstvo komunikacije koje se treba upotrebljavati za slanje i primanje zahtjeva, obrazaca i drugih oblika komunikacije počeo se primjenjivati 1. svibnja 2025. (prvi dan mjeseca koji slijedi nakon razdoblja od tri godine nakon datuma stupanja na snagu provedbenog akta iz članka 25. (za dodatne pojedinosti vidjeti članak 35. Uredbe (EU) 2020/1783)).
Za više informacija vidjeti:
-
stanje uvođenja decentraliziranog IT sustava u državama članicama dostupno ovdje:
Downloadms golive status.xlsxEnglish -
priručnike za korisnike referentnog implementacijskog softvera koji je razvila Europska komisija dostupne ovdje:
DownloadUser_manual for SoD ToE v. 2.3.pdfEnglish
Ako komunikacija putem decentraliziranog IT sustava nije moguća zbog poremećaja u radu tog sustava ili prirode dotičnih dokaza ili iznimnih okolnosti, slanje se izvršava najbržim i najprikladnijim alternativnim sredstvom, uzimajući u obzir potrebu za osiguravanjem pouzdanosti i sigurnosti. Ako nastane poremećaj u radu decentraliziranog IT sustava, trebaju se upotrebljavati obrasci navedeni u nastavku na europskom portalu e-pravosuđe.
Uredba se primjenjuje u svim državama članicama Europske unije osim u Danskoj. Između Danske i drugih država članica primjenjuje se Konvencija iz 1970. o izvođenju dokaza u inozemstvu u građanskim ili trgovačkim stvarima.
Uredbom su predviđena tri načina izvođenja dokaza između država članica: izvođenje dokaza putem suda primatelja zahtjeva, neposredno izvođenje dokaza od strane suda podnositelja zahtjeva i izvođenje dokaza od strane diplomatskih agenata ili konzularnih službenika.
Sud podnositelj zahtjeva je sud ili drugo nadležno tijelo o kojem je relevantna država članica obavijestila, a pred kojim se postupak pokreće ili razmatra. Sud primatelj zahtjeva sud je druge države članice nadležan za izvođenje dokaza. Središnje tijelo nadležno je za dostavu informacija i pronalaženje rješenja za eventualne poteškoće koje mogu nastati u vezi sa zahtjevom.
U Uredbi je predviđeno četrnaest obrazaca.
Za dodatne informacije vidjeti:
- obavijesti država članica, uključujući podatke za kontakt nadležnih tijela, relevantno nacionalno zakonodavstvo itd. dostupne u odjeljku Europski pravosudni atlas. Na toj stranici nalazi se alat za pretraživanje nadležnih tijela kojima se šalju ispunjeni obrasci
- praktični vodič za primjenu Uredbe o izvođenju dokaza dostupan na sljedećoj stranici: publikacije Europske pravosudne mreže
- informacije o zakonodavstvu država članica o izvođenju dokaza i izvođenju dokaza putem videokonferencije.